Kategorie
Pracodawca

Pracodawca kontra Kandydat, czyli wojna światów

Czy można Ich ze sobą pogodzić? Jeśli tak, to kto i co może zrobić?

Oczekiwania pracodawców i kandydatów rozmywają się coraz bardziej. Ci pierwsi uważają, że mają trudność w pozyskaniu wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników, z kolei drudzy twierdzą, że traktowani są przedmiotowo, a wymagania wobec nich są co najwyżej niepoważne. Prawda leży zapewne gdzieś po środku. Sytuację komplikuje automatyzacja i cyfryzacja naszego życia, która również dotyka procesy rekrutacji. Rekrutację trzeba wykonać szybko i tanio, na czym cierpi jakość relacji, zaufanie w szczególności, a to bezpośrednio dotyka i pracodawcę i kandydata. Czy można wyjść z tego impasu?

Patrząc z mojej perspektywy, jako osoby która od 10 lat realizuje projekty rekrutacji, zarówno po jednej (pracodawca), jak i drugiej stronie (firma rekrutacyjna), a także sama uczestniczyła w procesach rekrutacji (kandydat) uważam, że istnieje proste rozwiązanie tego stanu rzeczy. Jest nim przygotowanie do procesu rekrutacji, a to odpowiedzialność, która spoczywa Pracodawco na Tobie. Dlaczego tak uważam?

Czy nie jest tak, że do procesu budżetowania analizujesz dane sprzedażowe, strukturę kosztów, przygotowujesz raporty i zestawienia? Albo w przypadku działań marketingowych targetujesz grupę odbiorców, czy też tworzysz ofertę wartości? Dlaczego zatem nie postąpić tak samo z procesami rekrutacji? Tym bardziej, że to zasoby ludzkie generują leady marketingowe, a w konsekwencji zyski dla firmy.

Najwyższy czas, by osoby które mają zostać liderami (przełożonymi) dla poszukiwanych pracowników zaangażowały się w proces przygotowania rekrutacji i wzięły za niego odpowiedzialność. To te osoby, a nie działy personalne, czy dyrektorzy zarządzający będą pracować z nowymi pracownikami na co dzień i to liderzy odpowiadać będą za wyniki pracy tych osób.

Oto co możesz zrobić jako Pracodawca, by zwiększyć powodzenie procesu rekrutacji, a tym samym uniknąć wielu kosztownych błędów:

  1. Dokonaj autorefleksji. Zastanów się w jaki sposób wspierasz cele strategiczne organizacji, w której pracujesz. Jak cele te kaskadujesz na podległą jednostkę i zespół. W jaki sposób osoba, którą zatrudnisz będzie te cele realizować. Następnie przeskaluj te cele na codzienne obowiązki nowego pracownika. Ludzie chcą czuć, że ich praca ma sens, dlatego jest to tak ważne.
  2. Nie koloryzuj. Nikt nie jest idealny. Każdy człowiek i organizacja ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Zapewne te pierwsze możesz wymienić jednym tchem (jeśli nie – pomyśl o zmianach zawodowych 😊 ). Mało kto zastanawia się nad codziennymi ograniczeniami oraz wyzwaniami zawodowymi.  Kandydaci chcą słyszeć prawdę, a to daje im przestrzeń, by sami się otworzyli. Im więcej trudnych tematów omówicie, tym szybciej proces adaptacji nowego pracownika przebiegnie. To co szczególnie ważne – zbudujecie dojrzałe relacje, co jest bezcenne.
  3. Bez ogólników. Pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie relacji z obecnymi, realizacja budżetu – to zwroty, które kandydaci do działów sprzedaży znajdują w 90% ogłoszeń o pracę. Tak jak Ty potrafisz rozpoznać szablonowe CV czy list motywacyjny, tak kandydat rozpozna analogiczną ofertę pracy. Dlatego zamiast oferty pracy przygotuj ofertę współpracy – defacto kandydat jest dla Ciebie potencjalnym klientem. Zastanów się jakie wartości dodane może zapewnić współpraca zarówno z Tobą, jak i organizacją. Pokaż ludzką twarz. Każda firma jest inna, ponieważ firmy tworzą ludzie. Tym samym każda firma może wyróżnić się czymś szczególnym – pokaż to.
  4. Zespół czy grupa robocza. Zespół to grupa osób pracujących nad wspólnym celem, które uzupełniają swoje kompetencje. Zastanów się jakich kompetencji brakuje Twojemu zespołowi, by sprawnie realizować strategię firmy. Pamiętaj, że różnorodność popłaca.
  5. Daj znać. Jeśli nie masz czasu, by zaangażować się w pełni w proces analizy kandydatur skorzystaj z programu typu ATS. Chodzi o to, by poinformować o decyzji odmownej tych kandydatów, którzy nie spełniają Twoich oczekiwań. Dlaczego? Przypomnij sobie jak wielkie napięcie emocjonalne generuje oczekiwania na odpowiedź w procesie rekrutacji, na którym zależy Ci. Informacja zwrotna dla kandydata, również negatywna, wzmocni wizerunek Twojej firmy, a jemu zaoszczędzi wielu nerwów.

Jak widzisz możliwości do usprawnienia procesów rekrutacji jest wiele. Wystarczy odłożyć na bok swoje ego i wziąć odpowiedzialność za to co możesz zrobić. Pamiętaj, że nic nie przyciąga tak mocno do oferty pracy potencjalnych kandydatów jak jej właściwe przygotowanie i zaprezentowanie. Czas, który poświęcisz na początku procesu zwróci się Tobie z naddatkiem.

Jeśli potrzebujesz poznać szerszą perspektywę i doświadczenia związane z przygotowywaniem projektów rekrutacji lub chciałbyś taki proces przekazać specjalistom, to zadzwoń lub napisz do mnie. Być może będę mógł Tobie pomóc, a przynajmniej poznasz moją perspektywę.

Powodzenia!
Michał Rembiszewski

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s