Kategorie
Kandydat

Misja „Praca w sprzedaży”. Krok 1.

Podejmij świadome decyzje. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o swoich oczekiwaniach.

Chcesz rozpocząć karierę w sprzedaży, świetnie! Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl jakie masz potrzeby. Skorzystaj z rad opisanych w tym wpisie, które pomogą Tobie świadomie wybrać najlepszą ofertę pracy. Dlaczego jest to ważne?

Nowa praca, szczególnie pierwsza, to kluczowa decyzja życiowa

W pracy spędzisz średnio 32 lata swojego życia (wg. Eurostat). Praca pozwala realizować marzenia, pasje, czy opłacać codzienne zobowiązania (np. kredyty). Poznasz w niej ludzi, z którymi będziesz spędzać w tygodniu więcej czasu niż z rodziną. A jej charakter będzie decydował o tym jak zorganizujesz swoje życie prywatne. Zasługujesz na to, by otrzymać atrakcyjne wynagrodzenie, pracować w zgranym zespole w sposób, który nie wpływa negatywnie na Twoje życie prywatne.

Tylko od Ciebie zależy jak dużo będziesz zarabiać

Masz nieograniczony dostęp do danych o wynagrodzeniach praktycznie na każdym stanowisku pracy. Możesz korzystać z profesjonalnych baz danych (polecam wynagrodzenia.pl), jak i z forów publicznych. Wybierz oferty, które powiązane są Twoim doświadczeniem, czy zainteresowaniami i sprawdź, gdzie zarobisz najwięcej. Dodam, że statystycznie większe wynagrodzenie ofertują duże firmy z kapitałem zagranicznym. Wynagrodzenie to nie tylko pensja podstawowa. Poczytaj, czy dana firma ofertuje systemy premiowe, programy rozwojowe / szkoleniowe, świadczenia dodatkowe (karta sportowa, opieka medyczna, ubezpieczenie).

Stwórz spersonalizowane CV, które dopasowane jest do konkretnej oferty pracy (o tym jak to zrobić w kolejnym wpisie) i przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej (o tym również będzie osobny wpis). Dzięki temu zmaksymalizujesz swoje szanse, by pracodawca zaakceptował górny pułap Twoich oczekiwań finansowych. Być może 200 zł wypłaty miesięcznie nie jest imponujące, jednak w perspektywie dwóch lat jest to już prawie 5000 zł, które możesz przeznaczyć na ekstra wydatki.

Pamiętaj również, że im wyższe wynagrodzenie osiągniesz na początku kariery zawodowej, z tym wyższego pułapu będziesz mógł negocjować wynagrodzenie w kolejnej firmie lub podczas awansu.

Dlaczego kultura organizacyjna jest tak ważna

Pracujemy nie tylko dla pieniędzy. Równie ważne jest to z kim pracujemy. Nie chodzi tylko o przyjemną atmosferę pracy. Ludzie, z którymi pracujesz mają kształtują Ciebie i Twoje postawy, czy tego chcesz, czy nie. Wyobraź sobie pracę z pozytywnie nastawionymi do życia ludźmi, którzy mają do siebie dystans oraz pracę z ludźmi, którzy koncentrują się na ograniczniach lub rzeczach, na które nie mają wpływu. Równie ważny wpływ, szczególnie w pierwszej pracy zawodowej, ma na Ciebie bezpośredni przełożony. To czy będzie on Ciebie wspierał i doceniał, czy też odwrotnie, w dużej mierze wpłynie na to jakie będziesz mieć przekonania na temat pracy i siebie samego w przyszłości. Co zatem możesz zrobić? Proponuję 3 działania:

  • Poczytaj opinie na forach. Jeśli powtarzają się wątki o nieciekawej atmosferze pracy, złym traktowaniu pracowników lub co gorsza łamaniu przepisów prawa pracy – zrezygnuj – rynek pracy jest zbyt duży, a życie zbyt krótkie, by pracować z wariatami.
  • Zapoznaj się z zakładką kariera na stronie internetowej pracodawcy. Im więcej informacji tam znajdziesz, np. video z opiniami pracowników, opis kultury organizacyjnej, informacje o programach wdrożeniowych, zaangażowanie pracowników w działania społeczne, tym lepiej.
  • Najważniejsze na koniec. Przedstaw swoje oczekiwania związane z kulturą organizacyjną podczas rozmowy rekrutacyjnej. Powiedz z jakimi ludźmi trudno pracuje się Tobie, w jakiej atmosferze osiągasz najlepsze wyniki, jaki styl kierowania jest dla Ciebie optymalny (czy lubisz swobodę, czy wyznaczony plan działania). Przedstaw swoje granice i powiedz jakich zachowań nie akceptujesz, zaznaczając że w przypadku ich wystąpienia „rozpocząłbyś poszukiwanie nowych możliwości zawodowych”.

Wielkość firmy 

Na koniec pamiętaj, że od tego jaką osobą jesteś zależy w jakiej wielkości firmie powinieneś pracować. Zazwyczaj w małych firmach odpowiedzialność jest przydzielona konkretnym osobom, wkład w wykonywaną pracę jest bardzo duży i możesz łatwo dostrzec tego efekty. W przypadku dużej firmy procesy są poukładane i każdy wie co ma zrobić (w przeciwieństwie do małych firm). W małych lub młodych firmach gotowość do ryzyka, a tym samym chęć wdrażania nowych pomysłów, czy rozwiązań jest duża. Małe firmy charakteryzują się również spłaszczoną strukturą organizacyjną, przez co proces decyzyjny jest szybki. Jeżeli lubisz spontaniczność z odrobiną chaosu i chcesz mieć realny wpływ na decyzje wybierz mniejszą firmę. Jeśli z kolei lubisz jasno rozdzielone obowiązki z podziałem odpowiedzialności, wówczas lepszym wyściem będzie większa firma.

W kolejnych wpisach zastanowimy się, który model sprzedaży jest najbardziej zbieżny z Twoimi kompetencjami, a także jaki system pracy będzie dla Ciebie najlepszy. Co sądzisz o powyższych radach, korzystałeś z nich, być może masz własne pomysły? Daj znać w komentarzu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s