Kategorie
Kandydat

Misja „Praca w sprzedaży”. Krok 2.

Zastanów się co chcesz sprzedawać.

Od decyzji co będziesz sprzedawać zależy Twój dalszy rozwój kariery, Twoje wynagrodzenie oraz charakter pracy. Dowiedz się więcej. 

Wybierz branżę, którą naprawdę interesujesz się

Jeżeli robimy to co lubimy i w co wierzymy, to osiągamy szybsze i lepsze efekty. Dlatego określ już teraz tematykę, którą interesujesz się lub w której widzisz potencjał i chciałbym poszerzać wiedzę na jej temat. Będzie to jedno z Twoich podstawowych zadań na stanowisku handlowca. Dobrze byś myślał o pracy w danym sektorze w perspektywie długofalowej. Twoi przysli pracodawcy zapłacą Tobie wiele pieniędzy za znajomość danej branży. Ponadto wraz ze wzrostem Twojej wiedzy na temat określonej branży będziesz mieć możliwość realizacji coraz bardziej odpowiedzialnych działań, czy też obejmowania coraz wyższych stanowisk.

Od wyrobu z magazynu do zaprojektowanej usługi

Poniżej przedstawiam podstawowy podział ze względu na to co sprzedajesz. Im niżej będziesz, tym proces sprzedaży będzie bardziej wymagający, wymagania względem kandydatów coraz większe, a możliwości wynagrodzenia bardziej atrakcyjne:

  • Sprzedaż produktu z magazynu. Moim zdaniem najprostszy i najszybszy sposób sprzedaży. Sprzedajesz klientowi gotowy wyrób, który dostarczany jest mu w określonej ilości oraz czasie. Proces sprzedaży uzupełniony jest działaniami marketingowymi. Tego czego potrzebujesz to nauczyć się oferty produktowej Twojej firmy i poznać klientów, których obsługujesz. Biegłość w pracy przyjdzie z czasem. Taki typ sprzedaży jest dobry jeśli chcesz rozpocząć karierę zawodową w handlu lub cenisz stabilną pracę, w której wykonujesz regularnie powtarzające się zadania. Najczęściej występuje w branży FMCG.
  • Sprzedaż gotowej usługi. Proces nieco trudniejszy, ponieważ sprzedajesz klientowi coś nienamacalnego, czego nie może on dotknąć, zobaczyć lub spróbować. Wymaga zdobycia większej wiedzy technicznej, a czas realizacji usługi może być rozciągnięty w czasie, co determinuje konieczność długofalowej współpracy z klientem. Najczęściej prowadzona sprzedaż prowadzona jest zdalnie przez telefon. Praca dla osób, które lubią pracować stacjonarnie i chcą nauczyc się sprzedaży. Najbardziej popularne branże to finansowa, telekomunikacyjna i reklamowa.
  • Sprzedaż produktu do zaprojektowania. Najpierw określasz potrzeby klienta, a dopiero później wraz ze sztabem specjalistów w swojej firmie projektujesz dopasowany do nich produkt. Tutaj bezwględnie potrzebujesz znać nie tylko swój produkt (często klient przed zakupem ma pełną wiedzę), ale przede wszystkim otoczenie Twojego klienta, jego codzienne wyzwania, działania konkurencji, tak by przekonać go, że to Twój produkt (a nie konkurencji) zaspokoi jego potrzeby, które nieczęsto są podczas pierwszego spotkania jeszcze nieznane. Proces sprzedaży jest rozciągnięty w czasie, zaangażowanych jest wielu decydentów po stronie klienta i w twojej firmie. Jest on również bardziej kosztochłonny przez co potencjalny pracodawca oczekuje wcześniejszego doświadczenia w sprzedaży i znajomości branży. Praca dla osób, które chcą być ekspertami w danej branży. Najczęściej występuje w firmach produkcyjnych w branży technicznej.
  • Sprzedaż usługi do zaprojektowania. Połączenie sprzedaży produktu do zaprojektowania z usługą. Wymagana bardzo dobra znajomość produktów, klientów oraz branży. Wielu decydentów, wysoki koszt usług, bardzo wysokie koszty sprzedaży. Model sprzedaży najtrudniejszy i najdroższy, ale też najbardziej dochodowy, przez co możesz liczyć na doskonałe wynagrodzenie i wysokie premie. Idealnym przykładem są firmy produkujące rozwiązania IT.

Jeżeli jesteś na początku kariery zawodowej w sprzedaży to proponuję Tobie pierwsze lub drugie rozwiązanie. Wybór zależy bardziej od tego jaki typ pracy preferujesz: w terenie, czy w biurze (o tym nieco szerzej w kolejnym wpisie).

Które branże mają potencjał

Dla mnie najbardziej dynamicznie rozwija się branża IT. Nieco mniejszy potencjał mają wszystkie branże techniczne oraz branża medyczna. Niezmiennie duże potrzeby, przy umiarkowanym potencjale wykazują branże FMCG oraz bankowość. Pozostałe branże nie wyróżniają się szczególnie pod kątem potencjału, czy potrzeb rekrutacyjnych. Wyjątkiem są centra usług wspólnych i BPO, do których zlecany jest Customer Service, jednak o tym będzie w osobnym wpisie.

A jakie jest Twoje zdanie? Chciałbyś coś dodać, być może masz pytania? Zostaw komentarz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s