Kategorie
Kandydat

Misja „Praca w sprzedaży”. Krok 3.

Przygotuj naprawdę dobre CV.

Już wiesz, że chcesz spróbować sprzedaży, świetnie! Na początek dobrze przygotuj swoje CV i poznaj zasady jego tworzenia, o których nikt nie mówi.

Gdy masz doświadczenie

Stwórz CV chronologiczne, czyli takie które jest najczęściej spotykane. Opisujesz w ten sposób swoje doświadczenie zawodowe w kolejności od najstarszego do najnowszego stanowiska pracy. W sytuacji, gdy u jednego pracodawcy pełniłeś kilka funkcji, to podaj nazwę pracodawcy i łączny czas zatrudnienia, wymieniając poniżej funkcje i czas w jakim je pełniłeś. Jeżeli dane stanowisko pracy pełniłeś przez czas krótszy niż trzy lata, wówczas przy okresach zatrudnienia oprócz lat wskaż miesiące kiedy rozpocząłeś i zakończyłeś pracę.

Unikaj pisania ogólników w obowiązkach (np. pozyskiwanie klientów, rozwijanie relacji, itp.), czy przeklejania ich z jednego stanowiska na kolejne. Robi tak 90% kandydatów i rekruter po przeglądnięciu 100 – 200 CV decyduje się na wybór tych, które go zainteresowały. Co zatem zrobić, by wyróżnić się na tle innych kandydatów?

Opisz swoje obowiązki pracy przez pryzmat tego co osiągnąłeś na danym stanowisku pracy. Użyj schematu (sytuacja / działanie / rezultat), np.w związku ze zmianą systemu komputerowego podjąłem się roli key usera, dzięki czemu nowy system komputerowy wdrożyliśmy w przewidywanym czasie. Pamiętaj, że osiągnięcia to nie tylko ponadprzeciętne rezultaty. Jeżeli zrobiłeś coś zgodnie z założeniami, w ustalonym budżecie, czy wyznaczonym czasie – napisz o tym, ponieważ pokazuje to Twoją efektywność.

Gdy nie masz doświadczenia

Stwórz CV funkcjonalne. Zastanów się nad swoją aktywnością podczas nauki w szkole średniej, czy na studiach. Być może uczestniczyłeś w wolontariatach, kołach nauki, konkursach, czy olimpiadach? Jeśli nie dysponujesz doświadczeniem skoncentruj się na swoich mocnych stronach. Wyszczególnij umiejętności, które w sobie cenisz, czy tematykę, którą interesujesz się. Pamiętaj jednak, by były one powiązane ze stanowiskiem o które ubiegasz się. Pod sekcją umiejętności wypisz wszystkie doświadczenia, które posiadasz, nawet jeśli były to praktyki zawodowe, czy praca „na czarno”. W takim przypadku nie ma potrzeby opisywania obowiązków pracy.

Jak opisać doświadczenie w formie zadań

Jeśli posiadasz już doświadczenie zawodowe, to proponuję opisać je przez pryzmat osiągnięć. Pamiętaj, że należy do nich praca z ponadprzeciętnymi rezultatami, ale także obowiązki, które wykonałeś zgodnie z założeniami, w terminie lub budżecie. Posłuż się schematem: kontekst sytuacyjny, Twoje zaangażowanie, efekt, np. wprowadzając nowy produkt na rynek, skoncentrowałem się na pozyskiwaniu nowych klientów, dzięki czemu zrealizowałem założone cele na poziomie 100%.

Jeśli obawiasz się tego, że możesz ujawnić wrażliwe dane firmy, np. wynik finansowy,  to posłuż się ogólnikami. Możesz przykładowo napisać: zredukowałem koszty o 20%, zwiększyłem sprzedaż 3-krotnie, projekt zakończyłem 4 miesiące przed czasem, zarządzałem kilkudziesięcioosobowym zespołem.

Postaraj się zaprezentować doświadczenia, przez które wskażesz umiejętności jakich oczekuje potencjalny pracodawca. Wymaga to czasu i zaangażowania, ale dzięki temu osiągniesz dwa cele. Po pierwsze upewnisz się, czy pasujesz do stanowiska pod względem posiadanych kompetencji, a po drugie wyróżnisz się wśród pozostałych kandydatów.

Na co należy uważać

Nie koloryzuj w CV, ponieważ rekruter szybko to wychwyci. Szczególnie uważaj, gdy w CV podajesz dane liczbowe (zmyślone liczby zapominamy i przekręcamy), a także określasz znajomość języka obcego (praktycznie w każdej rekrutacji już na pierwszym spotkaniu znajomość języka jest weryfikowana). Gdy opisujesz swoje zainteresowania unikaj ogólników (np. sport, moda, podróże) i napisz precyzyjnie co Ciebie interesuje. Jeżeli nie masz szczególnych zainteresowań lepiej nie pisać nic, niż zmyślać, ponieważ podczas rozmowy rekrutacyjnej może okazać się, że Twój rozmówca jest miłośnikiem jazdy konnej, czy Bachaty.

Zadbaj o prawidłowy adres email i zdjęcie. Adresy mailowe nie składające się z imienia i nazwiska (dowolna konfiguracja), podobnie jak zdjęcia z mediów społecznościowych mogą nie spodobać się rekruterowi. Niby oczywiste, ale wielu nie pamięta – gdy nie ma konieczności zamieszczania zdjęcia – nie zamieszczaj go. Nie ma co ryzykować, bo może okazać się, że rekruter oceniający Twoje CV nie lubi np. osób o blond włosach.

Nie twórz uniwersalnego CV. Rekruter widzi, gdy kandydat tworzy jedno CV dla wszystkich ofert pracy, które jest później hurtowo rozsyłane do pracodawców. Wyjdź przed szereg tych 100-200 kontrkandydatów i poświęć czas na analizę oferty. Zastanów się czy Twoje kwalifikacje odpowiadają danemu stanowisku, zobacz co interesuje pracodawcę i jeśli to posiadasz – napisz o tym w CV.

Zgadasz się z takimi wskazówkami? Chciałbyś coś dodać? Masz dodatkowe pytania? Zostaw komentarz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s