Kategorie
Kandydat

Praca w sprzedaży. Czy warto?

Poznaj pracę w sprzedaży od kuchni i zdecyduj czy jest to zawód dla Ciebie.

Zastanawiasz się czy warto pracować w sprzedaży? A może jesteś już handlowcem i nie wiesz czy był to dobry wybór? W tym wpisie pomogę znaleźć Tobie odpowiedź!

Rynek pracy dla handlowców

Jednym słowem – świetny! Sprzedaż jest branżą, w której występuje największe zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. W serwisie Pracuj.pl, aż 35% wszystkich ogłoszeń pracy stanowią oferty pracy dla sprzedawców. Co więcej zapotrzebowanie na pracowników w sprzedaży rośnie corocznie w dwucyfrowym tempie. Co to dla Ciebie oznacza? Bezpieczeństwo zawodowe – możesz być pewnym, że zawsze znajdzie się firma, która potrzebuje takiego handlowca jak Ty, niezależnie od tego czy jesteś początkującym, czy zarządzasz sprzedażą w szerszej perspektywie.

Nieograniczone możliwości wyboru

Możesz pracować w dowolnej branży, która jest bliska Twoim zainteresowaniom (IT, finanse, kosmetyki, HR, jedzenie, itp). Ty decydujesz co sprzedajesz (gotowe produkty / usługi / doświadczenia), komu sprzedajesz (klienci indywidualni / klienci biznesowi), gdzie sprzedajesz (miasto / województwo / kraj) i jak pracujesz (praca w biurze / w domu / mieszana). Nie znam innego stanowiska z tak szerokimi możliwościami wyboru.

Rozwój zawodowy i finansowy

Sprzedaż (a tym samym zarabianie) jest podstawowym i najważniejszym celem przedsiębiorstwa. Z tego powodu zaangażowany sprzedawca jest na wagę złota. Świadome tego firmy dążą do zapewnienia handlowcom możliwie najwyższej satysfakcji zawodowej oferując konkurencyjne wynagrodzenia, benefity, narzędzia pracy (w tym samochody służbowe), szkolenia rozwojowe i techniczne. Jednym słowem – inwestują. Praca sprzedawcy to także różne formy wynagrodzenia dodatkowego (premie, bonusy, nagrody). Świadomie kierując rozwojem kariery zawodowej w sprzedaży i zdobywając tym samym pożądane umiejętności (np. języki obce, wykształcenie, szkolenia techniczne), w szybki sposób możesz podwoić, a nawet potroić swoje wynagrodzenie (o tym więcej w osobnym wpisie).

Codziennie coś nowego

Praca w sprzedaży, to praca z ludźmi (o tym jeszcze za chwilę). Dzięki temu nie zaznasz tu monotonii. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia. Codziennie poznajesz nowych ludzi, odwiedzasz nowe miejsca (jeśli wybrałeś taki model pracy) i zdobywasz nowe doświadczenia. Praca w sprzedaży to codzienna nauka o klientach, o sobie oraz o tym co sprzedajesz.

Czy jest to praca dla każdego

Nie. Jeżeli chcesz osiągać dobre wyniki i rozwijać się w obszarze sprzedaży, to potrzebujesz zaangażowania. Owe zaangażowanie uzyskasz, gdy nadasz swojej pracy sens. Dla mnie sens, a tym samym cel pracy handlowca to pomaganie ludziom – w rozwiązywaniu problemów, udoskonalaniu pracy, odkrywaniu ich potrzeb, wskazywaniu kierunku działania. Sprzedaż to praca dla osób, które lubią ludzi, interesują się innymi i chcą im pomagać. Prawdą jest, że sprzedawcą może być każdy, jednak ponadprzeciętne wyniki osiągną ci, którzy lubią pracę z ludźmi – czego najprostszym przykładem jestem ja.

Dlaczego sens pracy, a tym samym zaangażowanie są tak ważne

Ponieważ sprzedaż to wymagająca praca, na dodatek przepełniona błędnymi przekonaniami. Dla większości ludzi kojarzy się ona z naciąganiem, uporczywym wydzwanianiem telefonu, czy składaniem obietnic bez pokrycia. Z przekonaniami tymi mierzą się szczególnie początkujący handlowcy. Z tego powodu tak ważne jest, by praca handlowca miała głębszy sens, który wykracza poza kryteria materialne. Sprzedaż jest wymagająca, ponieważ handlowiec realizuje swoją pracę w oparciu o cele biznesowe / sprzedażowe, które w szybki sposób pokazują postępy w pracy (lub ich brak). Sprzedaż to częste spotykanie się z odmową, to trudne rozmowy (bo klient miał zły dzień), to praca pod presją czasu. To właśnie zaangażowanie pozwala przezwyciężać codzienne trudności, które i tak są niczym w porównaniu do poczucia spełnienia jakie osiągasz, gdy wiesz, że dzięki Tobie klient rozwiązał swój problem i jest zadowolony.

A jakie jest Twoje zdanie? Chciałbyś coś dodać, być może masz pytania? Zostaw komentarz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s